Jak znaleźć idealny stół do jadalni?

Jadalnia to centrum naszego mieszkania. To tutaj gromadzimy się do wspólnych posiłków, tych uroczystych i tych codziennych, tutaj pozwalamy sobie na chwilę przerwy od goniącej rzeczywistości i krótki relaks przy herbacie, kawie i kawałku pysznego ciasta. Czasami zamienia się też w biuro czy pokój gier. Bez względu na wszystko, najważniejszym elementem w pomieszczeniu jest stół do jadalni.

Element całości

Przy wyborze stołu do jadalni należy pamiętać o złotej zasadzie każdego wnętrza: spójności. Przestrzeń do życia należy traktować jako całość, dlatego ważne jest, by każdy element pasował do tematyki przewodniej. Jeżeli mieszkanie utrzymane jest w stylistyce loftowej, dobrym wyborem będzie stół z drewnianym blatem i metalowymi nogami. Biel i pastele sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, a szklany blat w połączeniu ze srebrem lub złotem idealnie uzupełni styl glamour.

Wymiary dobrane do potrzeb

Stół do jadalni powinien być dopasowany do pomieszczenia oraz do ilości osób, które będą z niego korzystać. W kwestii wymiarów należy kierować się trzema zasadami:

  • Należy wziąć pod uwagę ilość miejsc potrzebnych przy stole i zapewnić między nimi min. 20 cm odstępu.
  • Na jedną osobę powinno przypadać 40 cm szerokości i 60 cm długości blatu.
  • Stół powinien stać w odległości ok. 80 cm od ściany.

Te proste zasady pozwolą na komfortowe użytkowanie i znacznie zawężą pole poszukiwań.

Odpowiedni kształt

stół do jadalni

Przed zakupem trzeba też zastanowić się, jakiego kształtu ma być poszukiwany stół do jadalni.

W przestronnych pomieszczeniach sprawdzi się stół z okrągłym blatem. Dostępne są one w różnych średnicach, dlatego trzeba pamiętać, że stół okrągły powinien być centralną częścią jadalni i stać możliwie na środku. Nie będzie to możliwe, jeżeli kupiony stół będzie miał za dużą średnicę.

Jeżeli jadalnia nie jest dużym pomieszczeniem, warto rozważyć zakup stołu z tradycyjnym, prostokątnym lub kwadratowym blatem. Może on stać zarówno na środku pomieszczenia, jak i przy ścianie.

Jeżeli na co dzień niewiele osób jada przy stole, ale często zapraszani są goście, dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Zaoszczędzi on przestrzeń w ciągu zwykłych dni, a podczas odwiedzin zapewni każdemu wygodę i komfort spożywania posiłków.

Comments are closed.