Otomany – salon w eleganckim wydaniu

W wystroju wnętrz coraz częściej pod uwagę bierze się meble retro i style, które wracają do łask. W ten sposób we wnętrzach domów coraz częściej widzi się drewno w naturalnych odcieniach, do salonów wraca także instytucja foteli i otoman. Te drugie to świetna alternatywa dla kanap i narożników, urozmaicająca nieco wystrój tych pomieszczeń.

Nie sofa, nie kanapa, nie narożnik – otomana!

Ten mebel pochodzi z Turcji i trafił do Europy na przełomie XVII i XVIII wieku. Zamiast tradycyjnych poręczy, boczną krawędź wyznaczają miękkie wałki. Ważną rolę odgrywają nóżki, które w zależności od wykończenia nadadzą meblowi odpowiedniego charakteru. Nie zawsze spotyka się modele z oparciem, aczkolwiek i takie otomany da się znaleźć w sklepach z meblami.

Do wnętrza salonu wprowadzą nutkę elegancji, dzięki swojemu wyjątkowemu kształtowi i unikatowości. Znacznie lepiej sprawdzi się też jako leżanka, dzięki miękkim boczkom.

Jakość wykonania otomany

Wiele zależy od materiału obicia. Dzisiaj najczęściej wybiera się te przypominające zamsz oraz skórę. Takie otomany są ponadczasowe i świetnie znoszą próbę czasu. Dalszym stopniem personalizacji jest wybór koloru spośród całej palety barw. Dzięki obniżonemu siedzisku zwiększa się komfort odpoczynku. Są też na rynku pewne wariacje na jej temat. Chociażby, jak we wspomnianym wyżej przypadku, w połączeniu z oparciem będzie hybrydą pomiędzy fotelem a leżanką. Szeroka gama zastosowań pozwoli z łatwością wpisać się otomanie we wnętrze retro, jak i styl modern.

Inne funkcje

Większość otoman ma wbudowaną skrytkę, podobną do tych z wersalek. Z powodzeniem da się tam przechowywać koce, pościel czy poduszki, oszczędzając w ten sposób miejsce. Z tego powodu nierzadko pojawiają się w sypialniach, gdzie stoją tradycyjne łóżka bez szuflad i schowków. Dobrze sprawdzi się przy niższych stolikach i ławach kawowych, gdyż nie trzeba się będzie aż tak pochylać, żeby napić się ciepłej kawy.

Comments are closed.