Stół rozkładany do kuchni — zalety, rozmiar, materiał

Stół rozkładany jest potrzebny, aby zebrać całą rodzinę (jeśli jest duża) lub dużą firmę, aby uczcić coś wspaniałą kolacją. Stawanie się większym jest bezpośrednim obowiązkiem rozkładanych mebli. Ale jeśli rodzina jest mała i jest wystarczająco dużo miejsca, ale chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni, to w takich przypadkach wybierane są małe rozkładane stoły.

Zalety

Rozkładane meble kuchenne mają wiele zalet:

  • Oszczędność miejsca. Z reguły meble składane charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, zwłaszcza w małym pomieszczeniu.
  • Funkcjonalność. Pomieści zarówno 2-4 osoby, jak i 5-6 osób dzięki możliwości rozłożenia ich za pomocą wstawek. Oszczędza miejsce, gdy nie trzeba zmieścić wielu osób przy kolacji, a także mieści dużą liczbę osób, gdy jest to potrzebne, nie zajmując dużo miejsca w codziennym życiu.
  • Pasują absolutnie każdej rodzinie. Rozkładany mechanizm może nie tylko pomieścić wiele osób i zaoszczędzić miejsce, ale też nie jest trudno go idealnie dopasować do każdego wnętrza ze względu na różnorodność kształtów, rozmiarów, materiałów.

Rozmiar

Rozmiar mebli kuchennych jest ważnym aspektem przy wyborze. Należy wziąć pod uwagę powierzchnię kuchni i wybrać taki stół, aby było miejsce na swobodne poruszanie się. Również główny obiekt kuchni powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na niezbędne przedmioty, które zostaną na nim umieszczone.

Według standardów optymalna przestrzeń przy stole dla jednej osoby to 60×40 cm. Należy również wziąć pod uwagę, że mogą się na niej znajdować dodatkowe przedmioty, więc dodaje się kolejne 20 cm.

Standardowe wymiary prostokątnego rozkładanego stołu obiadowego to 80×120 cm. Ten model jest uważany za najbardziej udany. Może pomieścić więcej niż 2-6 osób, zwiększając swoją szerokość. Jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca i dobrze komponuje się z wnętrzem.

Materiał

Jeśli chodzi o wybór materiału, należy zwrócić uwagę na wnętrze pomieszczenia. Tak więc do kuchni o standardowym formacie odpowiedni będzie drewniany stół rozkładany, a w mniejszej kuchni dobrze będzie wyglądała jego szklana wersja.

Praktyczny, funkcjonalny, porządny materiał na podstawę, nogi i blat stołu to lite drewno. Na przykład, meble dębowe nadają kuchni bogaty wygląd. Ale ten materiał nie jest tani. Nie każdy może sobie pozwolić na taką przyjemność.

Comments are closed.