Lampa podłogowa – nietypowe modele

Współczesna aranżacje, które zdominowały loft, industrial czy styl skandynawski, coraz rzadziej zaskakują oryginalnością form. Gdzieś na ich peryferiach pojawiają się inne style, na które warto zwrócić uwagę. Kluczową rolę w tych dekoracjach gra oświetlenie, a dokładnie fason lamp i żyrandoli. Lampa podłogowa w stylach takich jak: boho, glamour, styl francuski czy marynistyczny, zwraca uwagę nietypowym designem. Czy warto rozważyć zakup którejś z nich do własnego salonu?

Bali lub boho

Obydwa style bazują na naturalnych odcieniach tkanin, takich jak len czy bawełna. Barwy ziemi i stonowane biele to doskonałe tło dla lampy w stylu bali, której abażur został wykonany z trawy morskiej. Może on przybrać formę ażurowej plecionki lub szczecinowatej okrywy, która nie przepuszcza światła. Opadająca kaskadami trawa morska o długich źdźbłach sprawi, że wnętrze nabierze egzotycznego szyku.

Boho, które w aranżacji stosuje zarówno barwy ziemi jak i naturalne kolory drewna, to miejsce na lampę z ażurowym abażurem. Ażurowe plecionki ułożone w formie koszy, całkowicie okalają żarówkę, delikatnie tłumiąc jej światło. Lampa podłogowa w tym stylu wprowadzi do aranżacji przestrzeń i lekkość powietrza.

Styl francuski czy glamour?

Francuskie stylizacje bazują na elementach, które żywo kojarzą się ze starymi dziewiętnastowiecznymi aranżacjami francuskich apartamentów. W otoczeniu bieli ścian i brązów parkietów ułożonych w jodełkę, pojawiają się lampy stojące na drewnianych nogach. Biały abażur zwieńcza często fantazyjnie rzeźbioną podstawę, która powstała poprzez artystyczne profilowanie drewna.

Lampy zdobione sztukaterią będą pasowały do białych ścian oraz ozdobnych wazonów z kwiatami. W odróżnieniu od stylu francuskiego, w glamour pojawiają się lampy o lśniących, chromowanych powierzchniach oraz kryształowych abażurach. Glamour ma kojarzyć się luksusem i bogactwem, dlatego przedmioty dekoracyjne wchodzące w skład takich aranżacji, będą pokryte złoceniami, przybierając wyrafinowane kształty.

A może lampa podłogowa w stylu marynistycznym?

Lampa podłogowa w kształcie liny, kotwicy lub skomplikowanego węzła marynarskiego pojawi się w otoczeniu błękitów, bieli oraz wybitnie marynistycznych dekoracji. W odważniejszych aranżacjach znajdzie swoje miejsce lampa z abażurem – upodobniona do lampy morskiej o charakterystycznym wyglądzie, obramowana metalowymi prętami.

Uzupełnieniem aranżacji mogą być mniejsze modele lampek, których podstawy żywo przypominają latarnie morskie lub morskie zwierzęta. Bardziej rustykalne modele, wykonane z postarzanej blachy i detali takich jak np. łańcuchy, będą pasowały także do stylu loftowego.

Comments are closed.