Stół drewniany? Naturalnie!

Drewno, synonim solidności i stylu, to doskonały surowiec dla jednego z najważniejszych mebli w domu – stołu. Funkcjonalny, stabilny element wystroju może z powodzeniem iść w parze z estetycznym dopełnieniem przestrzeni jadalnej czy salonowej. Jedyny w swoim rodzaju, posiadający niepowtarzalną linię słoi, składnik aranżacji, cieszy oko domowników i gości przez długie lata. Naturalne piękno i trwałość bez wątpienia wzbogacą zarówno codzienne posiłki, jak i okazjonalne spotkania. 

Kształtowanie przestrzeni

Biorąc pod uwagę przestrzeń, którą dysponujemy, należy zadecydować jaki kształt stołu będzie najbardziej pasował do wnętrza – zarówno pod względem jego aranżacji, jak i użyteczności. Sklepy wnętrzarskie, takie jak https://www.sfmeble.pl/ oferują:

  • stoły okrągłe
  • stoły kwadratowe
  • stoły prostokątne

Pierwsza z opcji narzuca konieczność centralizacji. Okrągły mebel nie będzie dobrze prezentował się pod ścianą czy w rogu. Jego niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo wynikające z braku ostrych kantów oraz zmniejszenie dystansu między osobami zasiadającymi wokół.
Stoły kwadratowe i prostokątne są bardziej uniwersalne – świetnie wyglądają na środku pomieszczenia, jak również przysunięte do ściany. W przypadku opcji prostokątnej pamiętać należy, iż osoby siedzące po przeciwległych stronach może dzielić spora odległość utrudniająca kontakt.  A stoły te znajdziesz tutaj.

stół drewniany

Stół z powyłamywanymi nogami?

Odpowiedni blat stołu to połowa sukcesu. Fundament stabilności, ale również akcent aranżacyjny, mają nogi stołu. Wybierać możemy ze względu na ilość, gdzie znajdziemy stoły z dwiema, trzema, czy czterema  nogami, wykonanymi z:

  • drewna
  • metalu
  • żelaza
  • stali
  • szkła
  • forniru
  • płyty meblowej

Dobierając do tego odpowiedni kolor mamy duże pole do popisu, umożliwiające idealne wkomponowanie mebla w otaczającą przestrzeń.

Dbałość przez pielęgnację

Jeśli zdecydujmy się na stół drewniany, musimy pamiętać o odpowiednim traktowaniu wybranego mebla. Tylko wówczas można zachować jego świetność na długi czas. Podstawową zasadą jest ochrona surowca przed wilgocią. Do codziennego czyszczenia nie powinno się używać środków chemicznych, a jedynie wilgotnej ściereczki, po użyciu której należy wytrzeć powierzchnię do sucha. Zgodnie z zaleceniami producentów oraz w zależności od intensywności użytkowania drewniane wyposażenie wnętrz należy konserwować co kilka tygodni lub miesięcy. Służą do tego specjalne woski, lakiery i oleje.

Przy stole toczy się życie codzienne i towarzyskie. Jakość bytu i jakość mebla powinny być tożsame. Stół drewniany idealnie spełni ten warunek.

Comments are closed.