Pora pozbyć się starej tapety, ale jak to zrobić prawidłowo?

Nowoczesne tapety to wspaniały sposób na praktyczną dekorację ścienną. Zapewniają one ogromne możliwości aranżacyjne, a dzięki bogatemu i zróżnicowanemu asortymentowi możemy dopasować je do dosłownie każdego wystroju. Jako że lubimy zmiany w swoim otoczeniu, chętnie wprowadzamy je także w aranżacjach wnętrz. Nie trzeba przeprowadzać gruntownego i czasochłonnego remontu, aby odmienić dotychczasowy wygląd pomieszczenia. Wystarczy zerwać starą tapetę i przykleić nową lub po prostu pomalować ją na preferowany kolor. Pora zastanowić się nad tym, jak zerwać tapetę, aby nie uszkodzić ściany i uzyskać pożądane efekty.

Sprawdź, jak usunąć tapetę ze ściany

Stare tapety z pewnością nie wyglądają atrakcyjnie, ale zanim będzie można cokolwiek zmienić, trzeba najpierw je zerwać. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym niczego problematycznego, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Jeśli przystąpimy do usuwania tapet w niewłaściwy sposób, może napotkać na wiele trudności. Zrywanie tapety składa się zwykle z następujących kroków:

• Przygotowanie pomieszczenia i ściany do usuwania tapety,
• Pokrycie ściany środkiem do zrywania tapet,
• Oderwanie tapety,
• Wykończenie powierzchni.

W pierwszej kolejności powinno się zdjąć wszystko ze ścian, czyli wszelkie dekoracje ścienne i oświetlenie. Trzeba też zdemontować karnisze i ściągnąć zasłony. Kolejnym krokiem będzie wyłączenie prądu i odkręcenie ramek do włączników, gniazdek elektrycznych. Jeśli to możliwe, to powinno się wynieść z pomieszczenia wszystko co zbędne, przede wszystkim meble, aby zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia lub zabrudzenia. To co zostanie w pokoju, powinno zostać zabezpieczone folią ochronną. Na podłogę zaleca się położyć tekturę lub przynajmniej stare gazety.

Mamy wszystko przygotowane i co dalej?

Zanim przystąpimy do zrywania tapety ze ściany, trzeba pokryć ją specjalnym środkiem do usuwania tego typu dekoracji ściennych. W zależności od rodzaju tapety używanego preparatu, trzeba użyć konkretną jego ilość, zawsze postępując z zalecaniami producenta. Przy grubych i ciężkich tapetach wymagane jest użycie roztworu o większym stężeniu. Należy rozprowadzić go obficie po całej powierzchni tapety (wcześniej warto jeszcze ją ponacinać i ponakłuwać) za pomocą szczotki, wałka lub grubego pędzla. Po całkowitym wsiąknięciu środka w tapetę, można przystąpić do jej zrywania – zaczynając od górnego rogu i schodząc w dół pod niewielkim kątem. Należy robić to ostrożnie, nie spiesząc się. Po usunięciu tapety trzeba zeskrobać jej resztki, po czym oczyścić dokładnie ścianę i wysuszyć ją. Na koniec pozostaje uzupełnienie powstałych ubytków w tynku i wygładzenie powierzchni ściany. Tak przygotowana nadaje się już do pomalowania lub przyklejenia nowej tapety.

Comments are closed.