Planujesz remont lub odświeżanie ścian? Nie zapomnij o drzwiach!

Mały remont w mieszkaniu? A może tylko odświeżanie ścian? W jednym w drugim przypadku pomyśl również o drzwiach. Wcale nie musisz ich wymieniać na nowe, równie dobrze można samodzielnie nieco zmienić ich wygląd. Jak odnowić drzwi domowymi sposobami?

Od czego zacząć?

Drzwi to zakup nie na kilka lat, bo czasem nawet na kilkadziesiąt. Co prawda mogą bardzo łatwo ulegać zniszczeniu choćby dlatego, że bywają dość mocno eksploatowane i szybko mogą pojawić się na nich rysy i zabrudzenia, ale bardzo łatwo można je również odnowić i to tak, aby komponowały się z naszym odnowionym wnętrzem. W pierwszej kolejności musimy określić, z czego nasze drzwi zostały wykonane. Najczęściej mamy do czynienia z:

– drzwiami drewnianymi,

– z płyty pilśniowej,

– z dodatkiem w postaci szyby.

W zależności od tego, z czego zostały wykonane drzwi, nieco inaczej należy rozpocząć prace przygotowawcze nad nimi. Również nieco inne materiały zostaną zastosowane. Zanim jednak zabierzemy się za odnawianie naszych drzwi, należy znaleźć na to odpowiednie miejsce, gdzie bezpiecznie będzie można je ustawić, szlifować czy malować. Ważne, aby miejsce przeznaczone na te prace było przewiewne i dość spore, wtedy praca przebiega znacznie sprawniej. Na początku trzeba również usunąć z drzwi wszelkie dodatki, czyli klamki, zamki i okucia.

Odpowiednie przygotowanie materiału

Jak odnowić drzwi pokojowe, które zostały wykonane z drewna? W pierwszej kolejności trzeba usunąć z nich warstwy starej farby. Można użyć do tego specjalnej opalarki lub środków chemicznych oraz tradycyjnej szpachelki i szczotki drucianej. Jeżeli drzwi posiadają jakieś ubytki, to należy je uzupełnić specjalną szpachlą. Trzeba je również wyszlifować, np. przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego, a po tym zabiegu również odpylić. Ostatnim etapem jest malowanie. Do tego celu można użyć różnego rodzaju farby, a także bejce, lakiery, woski czy oleje. Wszystko zależy od naszych preferencji. Warto postawić na ciekawy i przykuwający wzrok kolor, np. czerwony lub niebieski.

Drzwi z różnego rodzaju płyt należy również nieco zmatowić, np. przy pomocy papieru ściernego o wysokiej gradacji oraz odtłuścić. Tak przygotowane drzwi można pomalować specjalnymi farbami, a także okleić, np. tapetą, fototapetą, specjalną okleiną, materiałem, a nawet gazetami, jednak taką powierzchnię trzeba również dobrze zabezpieczyć, np. polakierować lub zafoliować.

Jaki pomysł na stare drzwi z szybą? Z szybą można właściwie zrobić wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Przede wszystkim można ją wymienić na inną, zamienić na lustro, pomalować według własnego pomysłu, wykleić fototapetą, udekorować pociętą, samoprzylepną folią w formie witrażu lub po prostu zastosować interesującą nas okleinę.

Comments are closed.