Pozbądź się tłustych plam z mebli raz na zawsze

Meble kuchenne są szczególnie podatne na zaplamienia ze względu na to, ze przygotowujemy w nich posiłki, sięgamy po różne substancje. Dużym problemem są tłuste plamy, które pozostawiają nieestetyczne ślady i trudno się ich pozbyć, jeśli nie zrobimy tego bezpośrednio po zabrudzeniu powierzchni. Na szczęście mamy wiele sposobów dotyczących tego, jak usunąć tłuste plamy z mebli, aby nie utraciły one swoich pierwotnych walorów estetycznych.

Jak wywabić tłuste plamy z mebli?

Nikt z nas nie chce mieć zaplamionych mebli, co wygląda bardzo nieestetycznie i wpływa negatywnie na wystrój całego wnętrza. Niestety bardzo łatwo o różne zabrudzenia, łącznie z tłustymi plamami. Największy problem stanowi przygotowanie potraw z użyciem tłuszczów. Podczas smażenia rozpryskują się one dookoła w sposób niekontrolowany. Bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie tłustej plamy, aby nie zdążyła ona wniknąć głębiej w strukturę mebla. W przeciwnym razie jej wywabienie stanie się zdecydowanie trudniejsze, nierzadko wręcz niemożliwe. Każdy powinien zawsze mieć pod ręką różne sprawdzone środki, za pomocą których upora się z plamami. Warto od razu zaznaczyć, że zwykły środek do czyszczenia mebli może sobie nie poradzić z tłustymi zabrudzeniami. Zanim sięgniemy po silne detergenty, warto spróbować ekologicznych i domowych sposobów na tłuste plamy. Przykładem będzie ocet, który jest niezwykle tani i świetnie poradzi sobie z warstwą zalegającego tłuszczu na powierzchni mebli i nie tylko. Wystarczy przelać go do butelki a atomizerem, po czym spryskać zaplamiony mebel, a po kilkunastu minutach spłukać czysta wodą.

Jakie jeszcze sposoby będą skuteczne?

Zaraz po occie tłuste plamy na meblach świetnie usuwa soda oczyszczona. Poradzi sobie nawet z tymi najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Zaleca się przygotować roztwór wodny z sodą w następujących proporcjach – do litra ciepłej wody dodajemy cztery łyżki sody. Wystarczy nasączyć gąbkę/szmatkę takim specyfikiem, po czym przejść do czyszczenia powierzchni zabrudzonego mebla. Oczywiście nie należy zbyt mocno pocierać, gdyż zwiększa to ryzyko zarysowania. Świetnym sposobem na tłuste plamy jest też amoniak. Wystarczy połączyć go z wodą, a uzyskamy bardzo skuteczny specyfik radzący sobie nawet z mocno zalegającym tłuszczem. Potrzebować będziemy do tego niedużego naczynia z wodą, do którego wlejemy łyżkę wody amoniakalnej o stężeniu 20%. Na stare tłuste plamy może też pomóc alkohol – świetne efekty uzyskamy, łącząc spirytus z niewielką ilością octu.

Podsumowując, do usuwania tłustych plam pomocne okazują się:
• Ocet,
• Soda oczyszczona,
• Amoniak,
• Płyn do mycia naczyń,
• Alkohol,
• Specjalistyczne środki na tłuste plamy,
• Ewentualnie chemiczne odplamiacze lub wybielacz.

Comments are closed.